Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jednoho pivot ještě hledáme,prozradil trenér Rón

5. 10. 2008

NHBASKET : V úterý jste dokončili poslední fázi přípravy na novou sezónu. Na kolik jste s výsledky spokojený ?

František Rón : Bohužel příprava nebyla ideální z hlediska zranění a nemoci stěžejních hráčů. "Oddechové časy" si vybrali snad všichni hráči základní sestavy - Bohačík si přivezl z přípravy reprezentace natažený postraní kolenní vaz, Stuchlý měl potíže s chodidlem, Procházka s achilovkou, stejně jako Uhlíř.
Na závěrečnou část přípravy (4 týdny) se zranil Stehlík - má těžkou distorzi kotníku a v součesné době má Marek Mužík na 14 dní dlahu na palci. Výčet viróz a nachlazení raději ani neuvádím. V měsíci září měli 100% docházku pouze Arnold a Dillon.
Z tohoto důvodu nelze o nějakém sehrávání hráčů základní pětky příliš
hovořit, na druhou stranu dostali velkou příležitost mladí hráči, kteří přišli
z loňských juniorských týmů - Palát, Gniadek, Klečka, Zbranek a dokonce ještě mladší hráči ze stávajícího týmu U18 - Číž a Bohačík ml.


NHBASKET : Váš tým zaznamenal od uplnynulé sezóny na důležitých postech několik změn. Jaké místo v tabulce by pro vás bylo po nové sezóně úspěchem ?

František Rón : Výkonnostní cíle a výhledy na umístění bych nechal až po odehrání první čtvrtiny základní části a jak se povede doplnit kádr ještě jedním pivotem. Nyní se to těžko odhaduje, protože nejen náš tým prošel významnými změnami,ale také Kolín, Poděbrady, Pardubice, Prostějov, Liberec, ale také ostatní týmy. Cíl ale určitě nemůže být menší než účast v play-off, minimálně ze 6.místa.


NHBASKET : Do kádru A-týmu jste zařadil několik nových dorostenců. Můžete je ostravským fanouškům představit ?

František Rón : Ještě než přestavím nové hráče z juniorů bych rád zmínil výkonnostní růst Kudláčka, Lukendy a Palyzy, kteří měli dobrou minutáž v I.lize za VŠB.
Zejména Palyza si svými výkony řekl o stálé místo v sestavě "A" týmu.
Z loňského družstva U 18 k nám přišli: Palát - hráč na pozici 2, Gniadek -
pozice 4 a Zbranek - pozice 3 (všichni hráči reprezentačního týmu U18, který vybojoval postup do divize "A" ME U18) a rozehrávač Klečka. Tito hráči budou v průběhu sezóny absolvovat co nejvíce tréninků s A družstvem, pravidelně nastupovat za VŠB v I.lize, případně i v utkáních MNBL, pokud si o to svojí výkonností řeknou.
Do mnoha tréninků přípravy a nakonec i do přípravných zápasů jsme zařadili i 3 hráče ze stávajícího týmu U18 BCM - Bratčenka - pozice 3, Číže - pozice 1 a Bohačíka, který přestoupil z Gymnázia Hladnov. Číž a Bohačík s námi byli i na turnaji v Levicích a byli platnými členy týmu s průměrnou minutáží 10min. na zápas. Mohli jsme využívat nové kombinace - "já na bráchu, brácha na mě" v podání bratrů Bohačíků  :o)

NHBASKET : Bylo pro vás velkým zklámáním nenastoupení AP Brno do nové sezóny ?

František Rón : Samozřejmě, že to zklamání je. Brno bylo na basketbalové mapě místo s ohromnou tradicí. Pro nás je to nepřijemné i z toho důvodu, že jsme měli začínat soutěž právě s Brnem na domácí palubovce.Byl by to na úvodní zápas určitě příjemnější soupeř, než Prostějov venku ve "druhém" kole.


NHBASKET : Po několika letech se do první ligy vrátila Opava ? V severomoravském regionu budeme mít opět tři silné zástupce. Těšíte se na vzájemné duely ?

František Rón : Opavě jsem moc přál, aby se do MNBL vrátila. Basketbal je tam už tradičním sportem se skvělými fanoušky a mají nejlepší halu na basket. Vzájemné duely Opava, Nový Jičín, Ostrava budou derby s velkou sledovaností a to basketbalu v našem regionu může jenom pomoci.


NHBASKET : V týmu budete mít opět tři americké hráče. Můžete dva nové Američany srovnat s Kennem Wilsonem a Johnem Ofoegbu,který přesídlil do Děčína ?

František Rón : V přípravě Marcus Arnold dokazoval, že by měl nahradit Johna. Dokázal se bodově prosazovat a doskočil dostatečné množství míčů. Je o trochu méně "explosivní" při hře 1:1 v blízkosti koše než John, ale je určitě lepší střelec z perimetru.
V přípravných zápasech byl jeho projev také více týmový, dokáže přihrát z
vnitřního prostoru na volné střelce za trojkovou čárou.
V případě Brynta se podařilo najít hráče, který má lepší rozehrávačské
dispozice než Kenny, i když na odstranění určitých nedostatků musí ještě
zapracovat. Takového hráče jsme cíleně hledali, aby mohl společně se Stehlíkem dirigovat družstvo, než se vrátí do hry Mike. Po návratu Mika může Bryant hrát bezu problému na pozici 2.
Ještě bych doplnil, že stále hledáme pivota. Na pozici 4 máme Bohačíka
a Mužíka, ale hru v blízkosti koše zatím zajišťuje pouze Marcus a dalšího
hráče na pozici 5 nutně potřebujeme.


NHBASKET : Před sezónou se opět očekává triumf Nymburka. Myslíte si, že jej dokáže někdo ohrozit ? Neobáváte se podobného vývoje jako v ženské lize ?

František Rón : Myslím si, že Nymburk bude lize opět dominovat, ale tím, že bude jeho hlavní motivace a koncentrace směřovat na pohárová utkání, bude hrát v MNBL také mnoho vyrovnaných zápasů.


NHBASKET : V loňském roce se těšily domácí zápasy BK NH hojné divácké účasti. Čím je budete chtít letos potěšit nebo překvapit ?

František Rón : Pokud vím, tak fanoušky vždy nejvíce potěší vítězství,resp. zjištění, že hráči na hřišti udělali pro vítězství všechno co mohli v případě porážky. Věřím, že nám fanoušci vytvoří skvělé prostředí a že hráče správně "nabudí" a "nahecují" každý domácí zápas.


NHBASKET : Před několika dny přicestoval do Ostravy zpátky první rozehrávač týmu Mike Mitchell. Kdy bude podle Vás a zpráv lékaře schopen nastoupit ?

František Rón : Tato prognóza je velice složitá. Bude záležet na Mikovi a jeho subjektivních pocitech, ale jeho návrat dříve než v prosinci by byl velice riskantní a není možné nic uspěchat. Je vidět jak Mike přistupoval velice zodpovědně k rehabilitaci a jeho rehabilitační program s postupným zatěžováním absolvuje i zde (na tomto programu se podílel i doktor San Antonia Spurs). Po dnešku, kdy byl Mike na dopoledním střeleckém tréninku, jsem větším optimistou. Myslel jsem, že bude dělat rehabilitaci, ale chtěl se zapojit do střeleckých cvičení a jeho program si prý proběhne až po tréninku. Absolvoval celý tento trénink a ještě se svojí skupinou vyhrál střeleckou soutěž !!!

NHBASKET : Před několika týdny jsme mohli sledovat neúspěšné tažení českých basketbalistů v kvalifikaci na ME. V čem spatřujete příčinu neúspěchu ?

František Rón : Podle mě byla jediná příčina, a  to absence Bartoně, který by v těchto těžkých zápasech prokazatelně týmu pomohl. Ostatních příčin může být velmi mnoho a jsou velice diskutabilní.